szukaj ogłoszenia

Zaloguj się

Dołącz na Facebooku

Dezamet GXF 50

Dodaj do ulubionych
Cena: 4 200,00 PLN 4200 PLN
Kontakt 791799151
Dodane 2023-10-06 11:48:34
Autor

Opis

Witam.
Przedmiotem sprzedaży jest bardzo rzadki motorower Polskiej produkcji Dezamet GXF 50 

Szczegółowy opis motoroweru poniżej.

Dantom GXF 50 Lux był całkowicie nową konstrukcją, produkowaną w latach 1998-2000r przez zakłady Dezamet.
Nazwa Dantom, pochodzi od nazwy Przedsiębiorstwa Konstrukcyjno-Badawczego "DANTOM" (pierwsze litery imion żony i syna P. Jaroszewskiego Danuta i Tomasz) która mieściła się w Krakowie przy ulicy Friedlejna. Ponieważ Dantom, była to firma innowacyjno wdrożeniowa stąd nowe konstrukcje i kontakt z przemysłem. Ponieważ pracownicy Dantona wykładali także na Politechnice Krakowskiej konsekwencją tego jest to że, przedsiębiorstwo otrzymało grant od Komitetu Badań Naukowych przy Ministerstwie Nauki i Szkolnctwa Wyższego na opracowanie konstrukcji motoroweru i przygotowanie go do produkcji.
Tak się złożyło, że szefostwo Dantoma tj. dr. inż Jaroszewski i dr hab. Mitianiec byli kiedyś pracownikami Dezametu. Znali więc możliwości zakładu i nawiązali z nim kontakt.
Pierwsze modele funkcjonalne a potem kilka egzemplarzy motorowerów Dantom powstało w dziale Działu Badań i Prototypów Dezametu. Po dokonaniu udanych prób trakcyjnych, motorowery zostały zgłoszone do homologacji, którą otrzymały. Prace te był kończone już w Bernard Moteurs Poland (część firmy Dezamet wykupiona przez francuzów). Praktycznie całą pierwszą dokumentację konstrukcyjną wykonał Dantom więc można stwierdzić, że nad motorowerem Dezamet się ostatecznie nie napracował. Po szybkim upadku firmy Bernard dokumentację i prototypy przejął Dezamet i usiłował produkować tę konstrukcję.
Wersja homologacyjna motoroweru posiadała silniki Zundap Famel Portugal - motorowery te były użytkowane głównie przez pracowników Dezamet. Prawdopodobnie wyprodukowan około 100 motorowerów w tej wersji na około 300 łacznie wyprodukowanych Dantomów.
Stworzono także wersję sportową na bazie seryjnych egzemplarzy o nazwie Sport 50. Opracowano także prototyp przyczepki towarowej dedykowanej do Dantoma wraz z specjalnym zaczepem montowanym do motoroweru.
Dantom GXF 50 Lux sylwetką zdecydowanie odbiegał od dotychczasowych modeli produkowanych w Polsce. Z nowości należy wymienić seryjnie montowane kierunkowskazy, światło stop, hydrauliczne amortyzatory, dwuosobowe siodło kanapowe, lampę przednią której elementy świetlne pochodziły prawdopodobnie od samochodu Polonez. Zbiornik paliwa umiejscowiony pod kanapą. Pojazd wyposażono w trzybiegowy silnik o oznaczeniu 027 zaprojektowany przez Dezamet znany wcześniej z motoroweru Chart 210.
Osprzęt (manetki, dźwignie, przełączniki zespolone, licznik, kierunkowskazy) zastosowany w prototypach Dantoma i w egzemplarzach homologacyjnych pochodził z Portugalii (Zundapp) i sprowadzony był przez firmę Dantom. Z oględzin dostępnych egzemplarzy Dantoma wynika że Dezamet zastosował właśnie te importowane elementy w seryjnych motorowerach.
Ciekawostką był dodawany podczas zakupu drugi zapasowy silnik Dezamet 027 zamiast gwarancji na motorower.

Prasa o Dantomie

Dane techniczne:
Silnik:

Typu Dezamet 027, dwusuwowy z przepłukiwaniem zwrotnym, średnica cylindra 38 mm, skok tłoka 44 mm,pojemność skokowa 49,8 ccm, stopień sprężania 8.5 Moc maksymalna 2,0kW (2,8 KM) przy 5600 obr/min, maksymalny moment obrotowy 3,5 Nm przy 4800 obr/min. Kąt wyprzedzania zapłonu 2.5mm przed ZZ. Kadłub silnika ze stopu lekkiego stanowił obudowę silnika, sprzęgła i skrzyni biegów. Wał korbowy kuty, składany. Tłok ze stopu lekkiego z wypukłaym denkiem, dwa pierścienie uszczelniające. Rozrząd tłokowy, smarowanie mieszankowe 30:1 Chłodzenie swobodnym opływem powietrza.
lub silnik Zundapp Famel Portugal typ 278-40

Gaźnik:
poziomy typu:
Bing 1/14/206 lub 208 typ SRE dla silnika Dezamet 027 lub
Dellorto SHA 16.16 dla silnika Zundapp Famel Portugal typ 278-40

Poniższe dane dla silnik 027 Dezamet
Sprzegło:
mokre trzytarczowe cierne w kąpieli olejowej

Skrzynia biegów:
trzybiegowa o stale zazębionych kołach. Zmiana biegów dźwignią nożną po lewej stronie silnika.

Napęd:
jednorzędowym łańcuchem rolkowym 12,7x8,51x5,2 mm.

Podwozie:
Rama podwójna rurowa z elementami tłoczonymi. Koło przednie zwieszone na widelcu teleskopowym z tłumieniem olejowym o skoku koła 110mm. Zawieszenie koła tylnego na wahaczu wleczonym. Amortyzatory teleskopowe hydrauliczne o skoku koła 70mm. Błotniki z tworzywa sztucznego, osłona łańcucha, zbiornik paliwa umieszczony pod siodłem. Kierownica i osprzęt produkcji portugalskiej
długość 1820mm, szerokośc 710mm, rozstaw osi 1190mm, wysokość 1020mm,
Stosowane barwy nadwozia: biała, czerwona, zielona, szara, czarna w różnych konfiguracjach

Koła:
Szprychowe wymienne obręcze stalowe 17", ogumienie przód 2 1/4, tył 2 3/4

Hamulce:
Mechaniczne, bębnowe pełnopiastowe.Średnica bębna 150cm. Hamulec przedni uruchamiany linką Bowdena, tylny sztywnym cięgłem.

Instalacja elektryczna:
Prądnico-istrownik. 12V/90W. Zapłon bezstykowy elektroniczny, świeca F-100 Reflektor przedni z żarówką 12V-35/35W, światło tylne 12V-5W, , oświetlenie predkościomierza, kierunkowskazy,.
Pojemności:
Pojemność zbiornika paliwa 5dm3

Ciężar:
masa własna 83 kg, dop obciążenie 160 kg
Zużycie paliwa: 2,3 l/100 km
Predkość maksymalna: 50 km/h

Wyposażenie:
kpl narzędzi,

Więcej informacji udzielę telefonicznie. 791799151
Oferujemy tani transport kraj-zagranica

Pełna oferta cenowa motocykli na naszej stronie www.motobazar-prl.pl

Zapraszam do otwartej grupy MOTOBAZAR-PRL na której bezpłatnie możesz sprzedać swoje motocykle i części do pojazdów. Również jak poszukujesz jakieś części lub motocykla, to z pewnością dla siebie tutaj j znajdziesz.. Zapraszamy, udział w grupie nic nie kosztuje, a grupa dynamicznie się rozwija, więc warto się przyłączyć.

 Leszek- Padniewko / Mogilno

www.motobazar-prl.pl

Informacje dodatkowe

Rok Produkcji ---

Lokalizacja

Polska
Padniewko 20/a

Szczegóły ogłoszenia

Id Ogłoszenia: 1456
Wyświetlony: 2479
Wygasa: 2024-12-05 11:48:00
W kategoriach: Motocykle Zabytkowe